Gezinti Bağlantılarını AtlaAna Sayfa>> Tüm Haberler>> Haber Ayrıntıları

Menemen'de obezite ile mücadele yürüyüşü
Eklenme: 21.05.2013 14:15 | Kategori: BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR VE PRG. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ (AR-GE Hizmetleri Birimi) | Okunma Sayısı: 2074  

MENEMEN OBEZİTE İLE MÜCADALE YÜRÜYÜŞÜ YAPTI

Obezite ile mücadele çerçevesinde Menemen Toplum Sağlığı Merkezi’nce ‘Hareket Et Sağlık Bul’ temalı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal, İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Ayşe Candan, Menemen Devlet Hastanesi Başhekimi Opt. Dr. Nusret Ayaz, Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Murat Ol, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şubesi’nden Dr. Selda Demirler, Menemen Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. İlknur İnanlı, Menemen Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarının yanı sıra vatandaşlar katıldı. Çoğunluğu sağlıkçılardan oluşan grup, spor kıyafetleriyle Menemen Cumhuriyet Meydanından başlayarak Şehir Parkına kadar yürüdü.

Kentsel yaşam ve kötü beslenme obeziteyi arttırmakta

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, yaptığı konuşmada “Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şubemizin başlattığı obeziteyle mücadele etkinliklerinin İzmir’in bütün ilçelerine yayıldı. Obezitenin, toplumumuzda kentsel yaşamın getirdiği bir sedanter yaşam şekli ve kötü beslenme alışkanlığı nedeniyle görülme sıklığı artmakta, obezitenin  bir sağlık sorunu olduğu ve  obezitenin birçok kronik hastalığa yol açtığı görülmektedir. Obezite ilerleyen yıllarda toplumumuza çok büyük sorunlar yaratarak, sebep olduğu  hastalıkların tedavisine harcanacak mali yükün de büyük olacağı tespit edilmiştir. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak amacımız halk eğitimleri ile halkın duyarlılığını arttırmak, doğru ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kazandırmak ve bireylerin fiziksel aktivite yapmalarını sağlamak olacaktır. Toplumsal harekette öncü olmak için Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak her hafta Cuma günü halk katılımlı fiziksel aktivite programları yapmayı planladık ve başlattık. Bugün de Menemen’de bu etkinliği yapmaktayız” diye ifade etti.

Çağımızın hastalığı obezite.

Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal ise, “Çağımızın hastalığı obezite. İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve buradaki hekim arkadaşlarımız ile bir program yaptık. Toplumda farkındalık yaratmak, bu konuda duyarlılığı artırmak istiyoruz. Hep beraber yürüyeceğiz. Vatandaşın da katılmasını istiyoruz. Hareket edelim hastalıklardan kurtulalım diyorum” şeklinde konuştu.

Ellerinde döviz ve pankartlarla Cumhuriyet Meydanından yürüyüşü başlatan grup;  Sevgi Yolu ve Atatürk Caddesini takiben Şehir Parkında yürüyüşlerini sonlandırdı. Yürüyüşün ardından Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Ulusoy eşliğinde esneme egzersizleri hep birlikte yapıldı. Park içinde yapılan egzersizlerin ardından etkinlik son buldu.

 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hava durumu en iyi IE'da görüntülenir

 

              Şikayetleriniz | İletişim | RSS  

 

T. C. Sağlık Bakanlığı İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü
Poligon Mah. 123/11 Sok. Karabağlar/İZMİR Tel: +90 232 248 33 10 - Faks: +90 232 402 00 33 e-posta: bilgi.edinme saglik.gov.tr
Sayfamızı en iyi 1024x768 çözünürlükte ve IE 10.0'da görüntüleyebilirsiniz.

Web Master & Tasarım: Meltem ÖZARSLAN - İHSM  2012-2017