Gezinti Bağlantılarını AtlaAna Sayfa>> Tüm Haberler>> Haber Ayrıntıları

Torbalı Devlet Hastanesi Açılış Töreni
Eklenme: 09.09.2017 16:30 | Kategori: BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİ | Okunma Sayısı: 577  

Torbalı Devlet Hastanesi Açılış Töreni Başbakanımız Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Törene Başbakanımız Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkınlar, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Milletvekilleri, Sağlık Bakanı Yardımsısı Ahmet Baha Öğütken, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Kırlangıç, Diğer Protokol üyeleri, Sağlık personelimiz ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Törende konuşan Yıldırım, devletin 2002’de sağlığa ayırdığı bütçenin 13 milyar 500 milyon lira olduğunu, bugün ise bunun 111 milyar liraya çıktığını söyledi. Bu süreçte ambulans sayısının 618’den 5 bine yükseldiğini dile getiren Yıldırım, otel konforunda hastaneler yaptıklarını, 4 şehir hastanesinin bittiğini, 26 tane daha yapılacağını ifade etti.

Yıldırım, "Hangi derdiniz varsa oraya buraya dolaşmanıza gerek yok. Allah sağlık sıhhat versin, hastanelere düşürmesin ama hastaneye düşünce de böyle 7 yıldızlı hastaneniz olsun." diye konuştu.

Yeni doğan birinin 18 yaşına kadar devletin sağlık güvencesi altında olduğunu anımsatan Yıldırım, "Paran var, sağlık var, paran yok, sağlık olsun. Sağlık olsun demekle sağlık olur mu ? Nasıl olacak, böyle güzel hastaneler, hizmetler yapacaksınız." dedi.

Başbakan Yıldırım, ilaç takip sistemiyle yolsuzluğu ve sahteciliği ortadan kaldırdıklarını, isteyenin istediği ilacı eczanelerden alabildiğini, yatağa bağımlı hastaların bakımlarının evde yapıldığını söyledi.

İzmir’e ve ilçelerine son 15 yılda 103 sağlık tesisi yaptıklarını, bazı ilçelerde hastane yapımlarının devam ettiğini hatırlatan Yıldırım, bunlardan birinin de Bayraklı’da devam eden şehir hastanesi olduğunu anımsattı.

Yıldırım, açılışını gerçekleştirecekleri Torbalı Devlet Hastanesinin 250 yatağından 150’sinin faal durumda olduğunu, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve milletvekillerinin hastane için doktor, hemşire ve personel eksikliğinin bulunduğunu söylediğini aktardı.

Bunun üzerine Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’a da seslenen Başbakan Yıldırım, bu eksikliklerin karşılanacağını kaydetti. Yıldırım, hastanede 44 polikliniğin yer aldığını, odalarda en fazla 2 yatağın bulunduğunu, acil servis kapasitesinin 23 yatak, doğum bölümünün de 38 yatak kapasitesinin olduğunu, hastane için bugüne kadar 70 milyon lira harcandığını söyledi.

"SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM TAMAMLANDI"
Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ise konuşmasında sağlık sektöründeki kaos ve başıbozukluğun sona erdiğini, İzmir’in yapılan yatırımlarla kültür, ticaret ve sanayinin yanı sıra sağlığın da merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini bildirdi.

Sağlıkta hizmet kalitesini yükseltmeye odaklandıklarını dile getiren Demircan, "Sağlıkta dönüşüm tamamlandı, artık bundan sonra gelişim ve kalitenin artırılması dönemi başladı. Bu güzel mekanları Türkiye bir bir inşa ediyor. 7 yıldızlı otellere denk hastaneler inşa ediyoruz. Burada 250 yataklı hastaneyi açıyoruz. Açılma sırası gelmiş Ödemiş ve Bornova hastaneleri de bitti. Kuzeyde 2 bin 60 yataklı şehir hastanesinin inşaatı başladı. Güneydeki bin 200 yataklı şehir hastanesinin inşaatına ise en kısa zamanda başlayacağız." diye konuştu.
Hava durumu en iyi IE'da görüntülenir

 

              Şikayetleriniz | İletişim | RSS  

 

T. C. Sağlık Bakanlığı İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü
Poligon Mah. 123/11 Sok. Karabağlar/İZMİR Tel: +90 232 248 33 10 - Faks: +90 232 402 00 33 e-posta: bilgi.edinme saglik.gov.tr
Sayfamızı en iyi 1024x768 çözünürlükte ve IE 10.0'da görüntüleyebilirsiniz.

Web Master & Tasarım: Meltem ÖZARSLAN - İHSM  2012-2017